mate-utils 1.25.1 - en to ja translation catalogue (680 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
ja: 
    ...エラーが多すぎて表示でません...

en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

en:  (copy)
ja:  (コピー)

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode)

en:  - Browse and monitor logs
ja:  - ログの閲覧と監視

en:  - Look up words in dictionaries
ja:  - 辞書からいろいろな単語を検索する

en: "%s" in %s
ja: "%s" (単位: %s)

en: "%s" is not a valid folder
ja: "%s" はフォルダとして妥当ではありません

en: %'d File Found | %'d Files Found
ja[0]:  %'d 個のファイルが見つかりました

en: %'d file found | %'d files found
ja[0]:  %'d 個のファイルが見つかりました

en: %5d item | %5d items
ja[0]: %5d 個のアイテム

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ja: %Y年 %B%e日 %Aの %p %-I:%M:%S

en: %d lines (%s) - %s
ja: %d行 (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
ja: %s (%d番目のコピー)%s

en: %s (%drd copy)%s
ja: %s (%d番目のコピー)%s

en: %s (%dst copy)%s
ja: %s (%d番目のコピー)%s

en: %s (%dth copy)%s
ja: %s (%d番目のコピー)%s

en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: %s - Dictionary
ja: %s - 辞書

en: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE developers.
ja: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE 開発者。

en: (stopped)
ja: (停止中)

en: - the MATE Search Tool
ja: - MATE 向けの検索ツール

en: A definition found | %d definitions found
ja[0]:  %d個の定義が見つかりました

en: A dictionary for MATE Desktop
ja: MATE デスクトップの辞書ツール

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
ja: MATE デスクトップのディスク使用量解析ツール

en: A file searching tool for MATE Desktop
ja: MATE デスクトップのファイル検索ツール

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
ja: スキャンを実行しないパーティションの URI を要素とするリストです。

en: A locate database has probably not been created.
ja: locate 用のデータベースが生成されていないようです。

en: A screenshot utility for MATE Desktop
ja: MATE デスクトップのスクリーンショットユーティリティー

en: A_vailable options:
ja: 適用する検索条件(_V):

en: About Dictionary
ja: 辞書について

en: About Disk Usage Analyzer
ja: ディスク使用量解析器について

en: About System Log Viewer
ja: システム・ログ・ビューアについて

en: Active Chart
ja: アクティブチャート

en: Add Dictionary Source
ja: 辞書の追加

en: Add a new dictionary source
ja: 新しい辞書を追加します

en: Add new filter
ja: 新しいフィルタを追加

en: Add search option
ja: 検索条件の追加

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All_ocated Space
ja: 使用量の分布(_O)

en: Allow writing to the image
ja: 画像への書き込みを許可

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Analyze your disk usage through a graphical tool.
ja: グラフィカルなツールで、ディスクの使用状況を分析します。

en: Another search is in progress
ja: 他の検索処理が進行中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからドキュメントにはアクセスできません

en: Apply _effect:
ja: 適用する効果(_E):

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
ja[0]: 本当に %d個のドキュメントを開きますか?

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
ja[0]: 本当に %d個のフォルダを開きますか?

en: As its name implies, Disk Usage Analyzer is a graphical utility that you can use to view and monitor your disk usage and folder structure. It displays summary information in ring or treemap charts.
ja: ディスク使用量解析器は、その名前が示すように、ディスク使用状況およびフォルダ構造を表示および監視するために使用できるグラフィカル・ユーティリティです。円グラフまたはツリーマップのグラフに大まかな情報を表示します。

en: Attach and mount one or more disk image files
ja: 1 つまたは複数のディスクイメージファイルを添付してマウント

en: Attach and mount one or more disk image files.
ja: 1 つまたは複数のディスクイメージファイルを添付してマウントします。

en: Automatically start a search
ja: 自動的に検索を開始します

en: Available
ja: 使用可能

en: Available St_rategies
ja: 利用可能な検索ルールの一覧(_R)

en: Available _Databases
ja: 利用可能な辞書の一覧(_D)

en: Available dictionaries
ja: 利用可能な辞書の一覧

en: Available options
ja: 適用する検索条件

en: Available strategies
ja: 利用可能な検索ルール

en: Background:
ja: 背景:

en: Bad command '%s'
ja: コマンド '%s' が間違っています

en: Bad parameters for command '%s'
ja: コマンド '%s' の引数が間違っています

en: Bigger text size
ja: 文字のサイズを大きくします

en: Border
ja: 境界線を付ける

en: Border Effect
ja: 追加する画像効果

en: Browse
ja: 検索

en: C_opy to Clipboard
ja: クリップボードにコピーする(_O)

en: Calculating percentage bars...
ja: 使用率バーの計算中...

en: Can't access source file
ja: ソース・ファイルにアクセスできません

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーにはドキュメントの URI を渡せません

en: Can't read from "%s"
ja:  "%s" から読み取りができません

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
ja: サーバに接続できません (サーバ名を指定してください)。

en: Cannot check an excluded folder!
ja: 対象外のフォルダをチェックできませんでした!

en: Cannot create pixbuf image!
ja: Pixbuf 画像を生成できません!

en: Cannot open `%s' - maybe the volume isn't mounted?
ja: %sを開くことができません。 - おそらくボリュームがマウントされていないのでは？

en: Cannot scan location "%s"
ja: 次の場所をスキャンできませんでした: %s

en: Changes to your home folder will not be monitored.
ja: ホーム・フォルダに対する変更を監視しません。

en: Character set conversion failed for "%s"
ja: "%s" の文字セットの変換に失敗しました

en: Chart model
ja: チャートのモデル

en: Chart root node
ja: チャートのルート

en: Check folder sizes and available disk space
ja: フォルダと利用可能なディスク容量をチェックします

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
ja: オンライン辞書を使って単語の意味や綴りを調べます

en: Cl_ear
ja: クリア(_E)

en: Clear definition
ja: 意味のクリア

en: Clear the definitions found
ja: 見つかった意味をクリアします

en: Clear the list of available databases
ja: 利用可能なデータベースの一覧をクリアします

en: Clear the list of available strategies
ja: 利用可能な検索ルールの一覧をクリアします

en: Clear the list of similar words
ja: 類似語の一覧をクリアします

en: Clear the search string
ja: 検索する単語をクリアします

en: Clear the text of the definition
ja: 意味をクリアします

en: Click to add the selected available search option.
ja: 追加する検索条件を選択してクリックしてください

en: Click to close "Search for Files".
ja: クリックすると "ファイルの検索" を閉じます

en: Click to display the help manual.
ja: クリックするとヘルプを表示します

en: Click to expand or collapse the list of available options.
ja: クリックすると利用可能な検索オプションの一覧を展開または畳みます

en: Click to perform a search.
ja: クリックすると検索を実行します

en: Click to remove the "%s" search option.
ja: 削除する検索条件 "%s" をクリックしてください

en: Click to stop a search.
ja: クリックすると検索を停止します

en: Click to view the dictionary window
ja: クリックすると辞書ウィンドウを表示します

en: Client Name
ja: クライアント名

en: Close this log
ja: このログを閉じます

en: Conflicting options: --clipboard and --interactive should not be used at the same time.
ja: 矛盾するオプションです： --clipboard と --interactive を同時に使用することはできません。

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ja: 注意: --window と --area のオプションは同時に指定できません

en: Connect to Server
ja: サーバへの接続

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
ja: '%s:%d' にある辞書サーバに接続できませんでした

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
ja: '%s:%d' の辞書サーバに対する接続がタイムアウトしました

en: Contains the _text
ja: 次の文字列を含む(_T)

en: Contents
ja: 目次

en: Context
ja: コンテキスト

en: Copy _Path
ja: コピーのパス(_P)

en: Copy the selection
ja: 選択部分をコピーします

en: Copyright © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1998-2008 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: Could not analyze disk usage.
ja: ディスクの使用量を解析できませんでした

en: Could not delete "%s".
ja: "%s" を削除できませんでした。

en: Could not detect any mount point.
ja: 1つもマウントポイントを検出できませんでした

en: Could not initialize monitoring
ja: 監視機能を初期化できませんでした

en: Could not move "%s" to the Trash
ja: "%s" をゴミ箱に移動できませんでした

en: Could not move "%s" to trash.
ja: "%s" をゴミ箱に移動できませんでした。

en: Could not move file to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動できませんでした

en: Could not open document "%s".
ja: ドキュメント "%s" を開けませんでした。

en: Could not open folder "%s"
ja: "%s" と言うフォルダを開けませんでした

en: Could not open folder "%s".
ja: フォルダ "%s" を開けませんでした。

en: Could not open help document.
ja: ヘルプ・ドキュメントが開けませんでした。

en: Could not open the following files:
ja: 次のファイルを開けませんでした:

en: Could not save "%s" document to "%s".
ja: ドキュメント "%s" を %s へ保存できませんでした。

en: Could not save document.
ja: ドキュメントを保存できませんでした。

en: Custom Location
ja: その他

en: Database
ja: データベース

en: Database `%s' selected
ja: '%s' というデータベースを選択しました

en: Database to use
ja: 使用するデータベースを指定する

en: Date Modified
ja: 変更日時

en: Date modified more than
ja: 次の日数より後に変更した

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Dictionary Server
ja: デフォルトの辞書サーバ

en: Default Window Height
ja: ウィンドウの高さ (デフォルト)

en: Default Window Maximized
ja: ウィンドウの最大化

en: Default Window Width
ja: ウィンドウの幅 (デフォルト)

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
ja: '%s' の意味
      (辞書 '%s')
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
ja: "%s" の削除に失敗しました: %s

en: Description
ja: 説明

en: Details: %s
ja: 詳細: %s

en: Device
ja: デバイス

en: Dictionaries
ja: 辞書

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Dictionary Applet Factory
ja: 辞書アプレットファクトリ

en: Dictionary Look up
ja: 辞書検索

en: Dictionary Preferences
ja: 辞書の設定

en: Dictionary Sources
ja: 辞書ソース

en: Dictionary entry
ja: 辞書のエントリ

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
ja: 辞書 '%s' の変換方法 '%s' が間違っています

en: Dictionary source `%s' selected
ja: '%s' という辞書を選択しました

en: Dictionary source does not have name
ja: 辞書に名前がありません

en: Dictionary source to use
ja: 使用する辞書を指定する

en: Dictionary sources
ja: 辞書のソース

en: Dictionary sources found
ja: 見つかった辞書です

en: Disable Quick Search
ja: クイック検索を無効にする

en: Disable Quick Search Second Scan
ja: クイック検索の二回目のスキャンを無効にする

en: Disable _Quick Search
ja: クイック検索を無効にする(_Q)

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Disk Images (*.img, *.iso)
ja: ディスクのイメージ (*.img, *.iso)

en: Disk Usage Analyzer
ja: ディスク使用量解析器

en: Disk Usage Analyzer Preferences
ja: ディスク使用量解析器の設定

en: Do you want to delete "%s" permanently?
ja: "%s" を完全に削除しますか?

en: Double-click on the database to use
ja: 使用する辞書をダブル・クリックしてください

en: Double-click on the matching strategy to use
ja: 使用する検索ルールをダブル・クリックしてください

en: Double-click on the source to use
ja: 使用する辞書をダブル・クリックしてください

en: Double-click on the word to look up
ja: 単語をダブル・クリックすると検索します

en: Drop shadow
ja: 影を付ける

en: Edit Dictionary Source
ja: 辞書の編集

en: Edit filter
ja: フィルタを編集

en: Edit the currently selected dictionary source
ja: 現在選択している辞書のソースを編集します

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
ja: 境界線に適用する画像効果を指定する (shadow, border, none)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
ja: 画像の境界の外側に適用する効果です。選択可能な値: "shadow"、"none"、"border"

en: Effect:
ja: 効果:

en: Effects
ja: 画像効果

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
ja: ファイル名、またはワイルドカード有り/無しでファイル名の一部を入力してください

en: Enter a text value for the "%s" search option.
ja: 検索条件 "%s" の値 (文) を入力してください

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
ja: 検索条件 "%2$s" の %1$s の値を入力してください

en: Entry changed called for a non entry option!
ja: エントリオプションのないエントリに変更されました!

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
ja: ディスクイメージの添付でエラー発生: %s (%s, %d)

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
ja: udisks デーモンへの接続エラーが発生しました：%s (%s, %d)

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
ja: スクリーンショットプログラムの UI 定義ファイルを読み込み中にエラーが発生しました:
    %s
    
    mate-utils がインストールされているか確認してください。

en: Error loading the help page
ja: ヘルプを読み込む際にエラー

en: Error opening `%s': %m
ja: '%s' の読み込み中にエラー: %m

en: Error parsing the search command.
ja: 検索コマンドを解析する際にエラーが発生しました。

en: Error running the search command.
ja: 検索コマンドを実行する際にエラーが発生しました。

en: Error while looking up definition
ja: 意味を検索する際にエラーが発生しました

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
ja: "%s" の意味を検索する際にエラーが発生しました:
    %s

en: Error while matching
ja: 検索中にエラーが発生しました

en: Error while reading reply from server:
    %s
ja: サーバからの応答を解析する際にエラーが発生しました:
    %s

en: Error while retrieving the definition
ja: 意味を取得する際にエラーが発生しました

en: Error while saving screenshot
ja: スクリーンショットを保存する際にエラーが発生しました

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
ja: gzip で圧縮されたログの解凍中にエラーが発生しました (ファイルが壊れている可能性あり)

en: Error while writing to '%s'
ja: '%s' へ書き込む際にエラーが発生しました

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Exclude other filesystems
ja: 他のファイルシステムを除く

en: Excluded partitions URIs
ja: 対象外となるパーティションの URI

en: FTP (with login)
ja: FTP (ログイン有り)

en: F_ind:
ja: 検索(_I):

en: Factory for the dictionary applet
ja: 辞書アプレットのファクトリ

en: Failed to parse command line arguments: %s
ja: コマンドライン引数の処理に失敗しました: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
ja: 子プロセス %d のグループ ID のセットに失敗しました: %s

en: File already exists
ja: ファイルが既に存在します

en: File is empty
ja: ファイルが空である

en: File is not a valid .desktop file
ja: 妥当な .desktop ファイルではありません

en: Filename
ja: フルネーム

en: Filesystem Type
ja: ファイルシステムの種類

en: Filter name is empty!
ja: ファイルが空です!

en: Filter name may not contain the ':' character
ja: フィルタ名には ':' という文字を含めません

en: Filters
ja: フィルタ

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Find a word or phrase in the document
ja: このドキュメントの中にある単語や語句を検索します

en: Find a word or phrase in the log
ja: ログから単語または語句を検索します

en: Find next occurrence of the search string
ja: ドキュメントの最後に向かって検索します

en: Find previous occurrence of the search string
ja: ドキュメントの先頭に向かって検索します

en: Folder
ja: フォルダ

en: Follow symbolic links
ja: シンボリックリンクをたどる

en: Foreground:
ja: 文字色:

en: GDict Options
ja: 辞書のオプション

en: GDict debugging flags to set
ja: デバッグ情報のフラグを指定する

en: GDict debugging flags to unset
ja: デバッグ情報のフラグを解除する

en: Go to the first definition
ja: 先頭の意味へジャンプします

en: Go to the last definition
ja: 最後の意味へジャンプします

en: Go to the next definition
ja: 次の意味へジャンプします

en: Go to the previous definition
ja: 前の意味にジャンプします

en: Grab _after a delay of
ja: 取得するまでの待ち時間(_A):

en: Grab a window instead of the entire screen
ja: 画面全体ではなくウィンドウ単体を取得する

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ja: 画面全体ではなく一部を取得する

en: Grab the current _window
ja: 現在のウィンドウ(_W)

en: Grab the whole _desktop
ja: デスクトップ全体(_D)

en: H_ostname:
ja: ホスト名(_O):

en: Height of the main window in pixels
ja: メイン・ウィンドウの高さ (ピクセル単位)

en: Hide
ja: 非表示

en: Highlight
ja: 強調

en: Hostname
ja: ホスト名

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don't want the underlying disk image to be modified
ja: チェックすると、マウントは読み取り専用になります。これは、基礎となるディスクイメージに変更を加えたくない場合に便利です。

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ja: 既存のファイルを置き換えると、その内容は上書きされます。

en: Impossible to open the file %s
ja: ファイルを開けません: %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
ja: スクリーンショットを %s へ保存できません。
     エラー: %s
    別の場所を選択してもう一度実行してみてください。

en: Include Border
ja: ウィンドウの境界線を含めるかどうか

en: Include Pointer
ja: マウスのポインタを含めるかどうか

en: Include _pointer
ja: マウスのポインタを含める(_P)

en: Include the pointer in the screenshot
ja: スクリーンショットにマウスのポインタを含めるかどうかです。

en: Include the window _border
ja: ウィンドウの境界線を含める(_B)

en: Include the window border with the screenshot
ja: スクリーンショットにウィンドウの境界線を含める

en: Include the window manager border along with the screenshot
ja: スクリーンショットにウィンドウ・マネージャの境界線を含めるかどうかです。

en: Interactively set options
ja: 設定ダイアログを表示する

en: Invalid database '%s'
ja: データベース '%s' が間違っています

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
ja: コマンドライン引数に不正なオプションが引き渡されました。

en: Invalid strategy '%s'
ja: 検索ルール '%s' が間違っています

en: Invalid transport type '%d'
ja: 変換方法の種類 '%d' が間違っています

en: List View
ja: 一覧表示

en: List of saved filters
ja: 保存済フィルターのリスト

en: List of saved regexp filters
ja: 保存済の正規表現フィルターのリスト

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Only
ja: ローカルだけ

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ja: このコンピュータから名前や内容でドキュメントとフォルダーを特定します

en: Log File Viewer
ja: ログ・ビューア

en: Log Viewer
ja: ログ・ビューア

en: Log file to open up on startup
ja: 起動時に開くログ・ファイル

en: Log files to open up on startup
ja: 起動時に開くログ・ファイル

en: Longdo Thai-English Dictionaries
ja: Longdo タイ-英語の辞書

en: Look _up:
ja: 検索(_U):

en: Look in Folder
ja: 対象となるフォルダ

en: Look in folder
ja: 対象となるフォルダ

en: Look up words in a dictionary
ja: 辞書から単語を検索

en: Look up words in dictionaries
ja: 辞書から単語を検索します。

en: Look up words or terms in a dictionary source.
ja: 辞書ソースで単語や用語を調べます。

en: Lookup failed for host '%s': %s
ja: ホスト '%s' の検索に失敗しました: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
ja: ホスト '%s' の検索に失敗しました: ホストが見つかりませんでした

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
ja: ホスト名 '%s' の検索に失敗しました: 適当なリソースが見つかりませんでした

en: MATE Dictionary
ja: MATE 辞書

en: MATE Dictionary allows you to look up words in on-line dictionaries. It comes preconfigured with a list of Dict servers (RFC 2229), to which you can add your own sources, while you can select specific servers for a specific query.
ja: <p>MATE 辞書では、オンライン辞書により単語の検索が可能です。事前に辞書サーバー (RFC 2229) に追加可能なリストが予め設定されていますが、個別に検索する目的で特定のサーバーを選択することもできます。</p>

en: MATE Disk Image Mounter
ja: MATE ディスクイメージ・マウンタ

en: MATE Disk Usage Analyzer
ja: MATE ディスク使用量解析器

en: MATE Documentation Team
ja: MATE 文書化チーム

en: MATE Screenshot
ja: MATE スクリーンショット

en: MATE Screenshot is a simple utility that lets you capture screenshots of your desktop or of application windows. You can select to copy them to the system clipboard or save them in Portable Network Graphics (.png) image format.
ja: MATE スクリーンショットは、デスクトップやアプリケーション・ウィンドウのス クリーンショットをキャプチャすることができるシンプルなユーティリティです。キャプチャした画像は、システムのクリップボードにコピーするか、 PNG形式の画像フォーマット (.png) で保存するかを選択できます。

en: MATE Search Tool
ja: MATE 検索ツール

en: MATE Search Tool is a simple but powerful utility that allows you to search for files and folders on any mounted file system. Its interface gives you instant access to a wide variety of parameters for each search, such as text contained within a file, ownership, date of modification, file size, folder exclusion, etc..
ja: <p> MATE 検索ツールは、マウント中のファイルシステムからファイルやフォルダーを探し出すシンプルで強力なユーティリティです。ファイル内に含まれる文章、ファイルの所有者、最終変更日時、ファイルサイズ、除外フォルダなど、様々な検索条件を簡単に設定することができます。 </p>

en: Manage Filters
ja: フィルタを管理

en: Manage filters
ja: フィルタを管理

en: Maximum depth
ja: 深さの最大値

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: Monitor Home
ja: モニターホーム

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Move to parent folder
ja: 親フォルダへ移動する

en: Moving "%s" failed: %s.
ja: "%s" の移動に失敗しました: %s 。

en: Na_me does not contain
ja: 次の名前を含まない(_M)

en: Name
ja: 名前

en: Name contains
ja: 対象となる名前

en: Name matches regular e_xpression
ja: 名前が次の正規表現に一致する(_X)

en: New look up
ja: 新しい検索

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
ja: 辞書の意味に '%s' というグループはありません

en: No Files Found
ja: ファイルが見つかりません

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
ja: '%s:%d' に接続している辞書サーバはありません

en: No context available for source '%s'
ja: '%s' というソースで利用できるコンテキストはありません

en: No databases found on dictionary server at '%s'
ja: '%s' にある辞書サーバーにデータベースがありませんでした

en: No definitions found
ja: 意味が見つかりませんでした

en: No definitions found for '%s'
ja: '%s' の意味が見つかりませんでした

en: No dictionary source available with name '%s'
ja: '%s' という名前で利用できる辞書はありません

en: No files found
ja: ファイルが見つかりません

en: No hostname defined for the dictionary server
ja: 辞書サーバのホスト名が定義されていません

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
ja: '%s' にある辞書サーバに検索ルールがありませんでした

en: None
ja: なし

en: Normal text size
ja: 標準の文字サイズにします

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Only show lines that match one of the given filters
ja: 指定したフィルタの一つにマッチした行だけを表示します

en: Open Containing _Folder
ja: これを含むフォルダーを開く(_F)

en: Open Log
ja: ファイルの選択

en: Open Wit_h
ja: 開く(_H)

en: Open a log from file
ja: ファイルからログを開きます

en: Open the help contents for the log viewer
ja: ログ・ビューアのヘルプの目次を開きます

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: Optional information:
ja: 追加情報:

en: Owned by _group
ja: 次のグループが所有する(_G)

en: Owned by _user
ja: 次のユーザが所有する(_U)

en: Owner is unrecognized
ja: 所有者が不明である

en: P_review...
ja: 印刷プレビュー(_R)...

en: Paths
ja: パス名

en: Please enter a name and try again.
ja: 名前を入力してもう一度実行してください。

en: Please specify either foreground or background color!
ja: 文字の色あるいは背景色を指定してください!

en: Please wait until the current search ends.
ja: 現在の検索処理が終了するまで、しばらくお待ちください。

en: Port
ja: ポート

en: Preferences
ja: 設定

en: Preview this document
ja: このドキュメントをプレビュー表示します

en: Print
ja: 印刷

en: Print definition
ja: 意味の印刷

en: Print result to the console
ja: 検索結果を端末に出力する

en: Print the definitions found
ja: 見つかった意味を印刷します

en: Print the text of the definition
ja: 意味を印刷します

en: Print this document
ja: このドキュメントを印刷します

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了

en: Public FTP
ja: 公開 FTP

en: Quick Search Excluded Paths
ja: クィック検索で除外するパス

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
ja: クィック検索の二回目のスキャンで除外するパス

en: Quit the log viewer
ja: ログビューアを終了します

en: Ready
ja: 準備完了です

en: Refresh
ja: 再読込

en: Regular expression is empty!
ja: 正規表現が空です!

en: Regular expression is invalid: %s
ja: 正規表現が正しくありません: %s

en: Reload the list of available databases
ja: 利用可能なデータベースの一覧を更新します

en: Reload the list of available sources
ja: 利用可能な辞書の一覧を更新します

en: Reload the list of available strategies
ja: 利用可能な検索ルールの一覧を更新します

en: Remove "%s"
ja: "%s" の削除

en: Remove "%s"?
ja: "%s" を削除しますか?

en: Remove the currently selected dictionary source
ja: 現在選択している辞書を削除します

en: Remove the window border from the screenshot
ja: スクリーンショットからウィンドウの境界を取り除く

en: Rescan your home folder?
ja: ホーム・フォルダをスキャンしますか?

en: S_can Remote Folder...
ja: リモート・フォルダのスキャン(_C)...

en: S_earch results:
ja: 検索した結果(_E):

en: S_ize at least
ja: 次のサイズよりも大きい(_I)

en: S_tatusbar
ja: ステータスバー(_T)

en: Save Screenshot
ja: スクリーンショットの保存

en: Save Search Results As...
ja: 検索結果に名前を付けて保存...

en: Save Snapshot
ja: スナップショットの保存

en: Save a Copy
ja: 別名で保存

en: Save definition
ja: 意味の保存

en: Save images of your desktop or individual windows
ja: デスクトップ全体またはウィンドウの画像を保存します

en: Save in _folder:
ja: 保存するフォルダ(_F):

en: Save screenshot
ja: スクリーンショットの保存

en: Save the definitions found
ja: 見つかった意味を保存します

en: Save the text of the definition to a file
ja: 意味をファイルに保存します

en: Saving file...
ja: ファイルの保存中...

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan F_older...
ja: フォルダのスキャン(_O)...

en: Scan Filesystem
ja: ファイルシステムの解析

en: Scan Folder
ja: フォルダの解析

en: Scan Home
ja: ホーム・フォルダの解析

en: Scan Remote Folder
ja: リモート・フォルダの解析

en: Scan _Filesystem
ja: ファイルシステムのスキャン(_F)

en: Scan _Home Folder
ja: ホーム・フォルダのスキャン(_H)

en: Scan a folder
ja: フォルダを解析します

en: Scan a remote folder
ja: リモートのフォルダを解析します

en: Scan filesystem
ja: ファイルシステムを解析します

en: Scan home folder
ja: ホーム・フォルダを解析します

en: Scanning...
ja: スキャン中...

en: Screenshot at %s - %d.png
ja: %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
ja: %s.png

en: Screenshot delay
ja: 撮影までの待機時間

en: Screenshot directory
ja: スクリーンショットのフォルダ

en: Screenshot taken
ja: スクリーンショットを撮影しました

en: Search Result Columns Order
ja: 検索結果にある項目の順番

en: Search for Files
ja: ファイルの検索

en: Search history
ja: 検索履歴

en: Search paths used by this object
ja: このオブジェクトが使用する検索パスです

en: Searching for '%s'...
ja: '%s' の検索中...

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ja: セキュア WebDAV (HTTPS)

en: See mate-dictionary --help for usage
ja: 用法は `mate-dictionary --help` でご覧ください

en: Select Disk Image(s) to Mount
ja: マウントするディスクイメージを選択

en: Select Folder
ja: フォルダの選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select _area to grab
ja: 取得する領域の選択(_A)

en: Select _devices to include in filesystem scan:
ja: ファイルシステムを解析する際のデバイスの選択(_D):

en: Select a folder
ja: フォルダを選択

en: Select a search option from the drop-down list.
ja: 検索条件をメニューから選択してください

en: Select and set the "%s" search option
ja: 検索オプション "%s" の選択とセット

en: Select more _options
ja: 追加オプションの選択(_O)

en: Select more options
ja: もっとたくさんのオプションを選択します

en: Select the "%s" search option
ja: 検索オプション '%s' の選択

en: Select the entire log
ja: ログ全体を選択します

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
ja: 検索を開始したいフォルダまたはデバイスを選択してください

en: Send grabbed area directly to the clipboard
ja: つかんだ領域をそのままクリップボードに送る

en: Service _type:
ja: サービスの種類(_T):

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Set sort order to descending, the default is ascending
ja: 降順に並べ替えます。デフォルトは昇順です

en: Set the font used for printing the definitions
ja: 印刷時に使用するフォントの設定

en: Set the model of the chart
ja: チャートのモデルをセットします

en: Set the root node from the model
ja: チャートのルートにするフォルダを選択します

en: Set the text of "Look in folder" search option
ja: 検索オプション "対象となるフォルダ" のテキストを設定

en: Set the text of "Name contains" search option
ja: 検索オプション "次の名前を含む" に該当するファイル名をセットしてください

en: Set up _read-only mount
ja: 読み取り専用のマウントを設定(_R)

en: Show Additional Options
ja: 追加オプションを表示するかどうか

en: Show GDict Options
ja: 辞書のオプションを表示する

en: Show Side Pane
ja: サイドバーを表示します

en: Show Status Bar
ja: ステータスバーを表示します

en: Show hidden and backup files
ja: 隠しファイル/フォルダを表示する

en: Show matches only
ja: マッチしたもののみ表示

en: Show more _details
ja: 詳細表示(_D)

en: Show or hide the definition window
ja: 辞書ウィンドウの表示を ON/OFF します

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Show the about dialog for the log viewer
ja: ログ・ビューアの情報ダイアログを表示します

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Show version
ja: バージョンを表示

en: Show version of the application
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Si_ze at most
ja: 次のサイズよりも小さい(_Z)

en: Side _Pane
ja: サイドペイン(_P)

en: Similar _Words
ja: 類似語(_W)

en: Similar words
ja: 類似語

en: Size
ja: サイズ

en: Size of the font used to display the log
ja: ログを表示する際に使用するフォントのサイズ

en: Smaller text size
ja: 文字のサイズを小さくします

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
ja: 次のエントリから一つ選んでファイルの並べ替えます: 名前、フォルダ、サイズ、種類、日付

en: Source
ja: サーバ

en: Source Name
ja: 辞書の名前

en: Sources
ja: 辞書

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
ja: 起動時に開くロ・グファイルの並びを指定してください。デフォルト値は /etc/syslog.conf の内容から作成します。

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
ja: ログ・ビューアのメイン・ウィンドウの高さをピクセル単位で指定してください。

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
ja: 起動時に表示するログ・ファイルを指定してください。デフォルトは /var/adm/message または /var/log/message のどちらかで、ご利用のオペレーティング・システムに依存します。

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
ja: ログをメイン・ウィンドウのツリーに表示する時に使用する固定幅のフォント・サイズを指定してください。デフォルト値は MATE 端末で設定したフォント・サイズです。

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
ja: ログ・ビューアのメイン・ウィンドウの幅をピクセル単位で指定してください。

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: St_atusbar
ja: ステータスバー(_A)

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Status
ja: 状態

en: Statusbar is Visible
ja: ステータスバー表示中

en: Stop scanning
ja: スキャンを停止します

en: Strategies
ja: 検索ルール

en: Strategy
ja: 検索ルール

en: Strategy `%s' selected
ja: '%s' という検索ルールを選択しました

en: Subfolder tips visible
ja: ツールチップ中のサブフォルダの表示可否

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
ja: Sun GNOME ドキュメント・チーム

en: System Log Viewer
ja: システム・ログ・ビューア

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットの取得

en: Take _Screenshot
ja: スクリーンショットの取得(_S)

en: Take a picture of the screen
ja: 画面全体のスクリーンショットを撮る

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ja: 指定した時間を経過してからスクリーンショットを撮る [秒単位]

en: Thai
ja: タイ文字

en: The GdictContext bound to this source
ja: この辞書に関連づけられた GdictContext オブジェクトです

en: The GdictContext object used to get the word definition
ja: 単語の意味を取得する際に使用する GdictContext オブジェクトです

en: The caja file manager is not running.
ja: Caja ファイル・マネージャが実行されていません。

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
ja: 保存用プロセスが突然終了したため、スクリーンショットを保存することができませんでした。

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
ja: ホーム・フォルダの内容が変更されています。再スキャンを選択してディスク使用量の詳細を更新してください。

en: The database used to query the GdictContext
ja: GdictContext に問い合わせる際に使用するデータベースです

en: The default database of this dictionary source
ja: この辞書のデフォルトのデータベースです

en: The default database to use
ja: デフォルトで使用するデータベース

en: The default search strategy to use
ja: デフォルトで使用する検索ルール

en: The default strategy of this dictionary source
ja: この辞書のデフォルトの検索ルールです

en: The description of this dictionary source
ja: 辞書の説明です

en: The directory the last screenshot was saved in.
ja: 最後にスクリーンショットを保存したフォルダです。

en: The display name of this dictionary source
ja: 辞書の表示名です

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ja: ドキュメント "%s" は既に存在します。置き換えてもよろしいですか?

en: The document does not exist.
ja: 文書は存在しません。

en: The document name you selected is a folder.
ja: 指定したドキュメントはフォルダです。

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
ja: 既に "%s" というファイルが存在します。置き換えてもよろしいですか?

en: The file is not a regular file or is not a text file.
ja: そのファイルは通常のファイル (テキスト形式) ではないようです。

en: The filename used by this dictionary source
ja: この辞書が使用するファイル名です

en: The folder does not exist.
ja: そのフォルダは存在しません

en: The font to be used when printing
ja: 印刷時に使用するフォント

en: The font to be used when printing a definition.
ja: 印刷時に使用するフォントの定義です。

en: The hostname of the dictionary server to connect to
ja: 接続する辞書サーバのホスト名です

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
ja: 描画できるチャートの深さです (ルートからの)

en: The name of the client of the context object
ja: コンテキスト・オブジェクトのクライアント名です

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
ja: 辞書で使用するデフォルトの個人用データベースまたは個人用メタ・データベースの名前です。感嘆符 ("!") にすると、辞書にあるすべてのデータベースを検索対象にします。

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
ja: 辞書サーバで使用するデフォルトの検索ルールです。デフォルトのルールは 'exact' で、単語全体にマッチするものを検索します。

en: The name of the dictionary source used
ja: 使用する辞書サーバの名前

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
ja: 単語の意味を取得する際に使用する辞書サーバの名前です。

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ja: スクリーンショットを撮るまでに待機する時間 (単位は秒) です。

en: The port of the dictionary server to connect to
ja: 接続する辞書サーバのポート番号です

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
ja: この検索を実行した際にエラーが発生したので、検索結果が間違っているかもしれません。

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
ja: 検索結果の期限が切れているか、または検索結果が間違っているかもしれません。クィック検索を無効にしてみますか?

en: The status code as returned by the dictionary server
ja: 辞書サーバが返したステータス・コードです

en: The strategy used to query the GdictContext
ja: GdictContext に問い合わせる際に使用する検索ルールです

en: The transport mechanism used by this dictionary source
ja: この辞書が使用する変換メカニズムです

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
ja: ドキュメントを表示するビュワーがインストールされていません。

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
ja: フォルダを表示する機能を持ったビューアがインストールされていません

en: There was an error displaying help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: There was an error while displaying help
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
ja: このキーは「対象となるフォルダ」ウィジェットのデフォルトの値を定義します。

en: This key defines the items which were searched for in the past.
ja: 過去に検索したアイテムを定義するキーです。

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
ja: このキーは検索結果にある項目の順番を定義します (ユーザはこのキーを変更しないでください)。

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
ja: クィック検索で対象外とするパスを指定します。サポートしているワイルドカードは '*' と '?' です。デフォルト値: /mnt/*、/media/*、/dev/*、/tmp/*、/proc/*、/var/*

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
ja: クィック検索を実施する際に二度目のスキャンで対象外にするパスを指定します。二度目のスキャンはコマンド `find` を使ってファイルを検索するために実施します。スキャンを二回実施する目的は、未だインデックス化されていないファイルを検索するためです。サポートしているワイルドカードは '*' と '?' です。デフォルト値: /

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
ja: ウィンドウの高さを定義します。このキーは複数のセッションで検索ツールの大きさを保存しておく際に使用します。-1 にすると、デフォルトの高さを使用します。

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
ja: ウィンドウの幅を定義します。このキーは複数のセッションで検索ツールの大きさを保存しておく際に使用します。-1 にすると、デフォルトの幅を使用します。

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次の文字列を含む" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次の日数より前に変更した" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次の日数より後に変更した" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
ja: これは、検索オプション "他のファイルシステムを除く" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを決定するキーです。

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "ファイルが空である" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "シンボリックリンクをたどる" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次の名前を含まない" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "名前が次の正規表現に一致する" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次のグループが所有する" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次のユーザが所有する" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "所有者が不明である" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "隠しファイル/フォルダを表示する" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次のサイズよりも小さい" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
ja: 検索オプション "次のサイズよりも大きい" を有効にして、検索ツールを起動するかどうかを選択します。

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
ja: クィック検索を実施した後に、コマンド `find` を利用した二度目のスキャンを実施しないかどうかを選択します。

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
ja: 簡易ファイル名検索を実施した後に、コマンド `locate` を利用したスキャンを実施しないかどうかを選択します。

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
ja: 検索ツールを最大化した状態で起動するかどうかです。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: このプログラムは有用とは思いますが、頒布にあたっては市場性または特定の目的に対する適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細は GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいは(オプションで)それ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
ja: このバージョンのログ・ビューアは gzip で圧縮したログの閲覧をサポートしていません。

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ja[0]: 別々の%dウィンドウが表示されます。

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ja: 一覧から辞書を完全に削除します。

en: Toggle dictionary window
ja: 辞書ウィンドウの切り替え

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
ja: 引数が多すぎます。ディレクトリを一つだけ指定可能です。

en: Toolbar is Visible
ja: ツールバーの表示可否

en: Total Size
ja: 合計

en: Total filesystem capacity
ja: ファイルシステムの容量

en: Total filesystem capacity:
ja: ファイルシステムの容量:

en: Total filesystem usage
ja: ファイルシステム使用量

en: Transport
ja: 変換方法

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
ja: ゴミ箱は利用できません。"%s" をゴミ箱へ移動できませんでした。

en: Type
ja: 種類

en: Type the word you want to look up
ja: 検索する単語を入力してください

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
ja: 作業用フォルダを削除できません:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
ja: '%s:%d' にある辞書サーバに接続できません

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
ja: '%s:%d' にある辞書サーバに接続できません。そのサーバがコード %d (サーバがダウン) を返してきました

en: Unable to create a context
ja: コンテキストを生成できません

en: Unable to create a source file
ja: ソース・ファイルを生成できません

en: Unable to create socket
ja: socket(2) を生成できません

en: Unable to create the data directory '%s': %s
ja: データ・フォルダ '%s' を生成できません: %s

en: Unable to display the preview: %s
ja: プレビューを表示できません: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
ja: 妥当な辞書が見つかりません

en: Unable to find dictionary source
ja: 辞書が見つかりません

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
ja: 辞書の意味ファイルにある '%s' というキーを取得できません: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
ja: 辞書の意味の中にある '%s' というキーを取得できません: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
ja: 辞書サーバの応答を解析できません
    : '%s'

en: Unable to remove source '%s'
ja: 辞書 '%s' を削除できません

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
ja: '%s' から '%s' へ名前を変更できません: %s

en: Unable to save source file
ja: ソース・ファイルを保存できません

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
ja: チャンネルにブロック不可の属性を設定できません: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮れません

en: Unknown error saving screenshot to disk
ja: スクリーンショットを保存する際に不明なエラー

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Untitled document
ja: 編集中のドキュメント

en: Usage
ja: 使用量

en: Version:
ja: バージョン:

en: View as Rings Chart
ja: リング・チャート表示

en: View as Treemap Chart
ja: ツリーマップ・チャート表示

en: View or monitor system log files
ja: システム・ログを表示したり監視します

en: View, monitor or analyze your system logs in a gradual manner.
ja: システムログを段階的に表示、監視、分析するします。

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
ja: ホーム・フォルダの変更を監視するかどうかです。

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
ja: コンテキストをローカルの辞書でのみ使用するかどうかです

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
ja: メイン・ウィンドウの下にステータスバーを表示するかどうかです。

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
ja: 選択したフォルダにあるサブフォルダをツールチップの中に表示するかどうかです。

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
ja: メイン・ウィンドウにツールバーを表示するかどうかです。

en: Which type of chart should be displayed.
ja: 表示するチャートの種類

en: Width of the main window in pixels
ja: メイン・ウィンドウの幅 (ピクセル単位)

en: Windows share
ja: Windows 共有

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
ja: マウントポイントの無いディスクの容量は解析できません

en: Word `%s' selected
ja: '%s' という単語を選択しました

en: Words to look up
ja: 検索する単語を指定する

en: Words to match
ja: 単語そのものを検索する

en: Wrapped
ja: ラップ済

en: You can perform scans on a file system, your home or any other folder - local or remote. There is also an option to constantly monitor any external changes to the home directory and warn the user if a file is added/removed.
ja: ファイル・システムやホーム、その他のフォルダ（ローカルまたはリモート）に対してスキャンを実行できます。また、ホーム・ディレクトリに対する外部の変更を常時に監視し、ファイルが追加または削除された場合にユーザーに警告するオプションもあります。

en: You did not select a document name.
ja: ドキュメントの名前を選択していません。

en: You don't have enough permissions to read the file.
ja: このファイルを読むための妥当な権限をお持ちではないようです。

en: You may not have write permissions to the document.
ja: そのドキュメントに対する書き込み権限がないようです。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
ja: あなたはこのプログラムと一緒に GNU 一般公衆ライセンスの写しを受け取っているはずです。もしそうでない場合には <https://www.gnu.org/licenses/> をご参照ください。

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom in
ja: 拡大する

en: Zoom out
ja: 縮小する

en: [DIRECTORY]
ja: [ディレクトリ]

en: [LOGFILE...]
ja: [ログファイル...]

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Analyzer
ja: 解析(_A)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Collapse All
ja: すべて畳む(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Date modified less than
ja: 次の日数より前に変更した(_D)

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Domain Name:
ja: ドメイン名(_D):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Expand All
ja: すべて展開する(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Filters
ja: フィルタ(_F)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: _First Definition
ja: 先頭の意味へ(_F)

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: _Go
ja: ジャンプ(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Image type:
ja: 画像の種類(_I):

en: _Last Definition
ja: 最後の意味へ(_L)

en: _Location (URI):
ja: 場所 (URI)(_L):

en: _Look Up Selected Text
ja: 選択した文字列の検索(_L)

en: _Look in folder:
ja: 対象となるフォルダ(_L):

en: _Monitor changes to your home folder
ja: ホーム・フォルダに対する変更を監視する(_M)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

en: _Name contains:
ja: ファイル名が次を含む(_N):

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Next
ja: 次を検索(_N)

en: _Next Definition
ja: 次の意味へ(_N)

en: _Normal Size
ja: 元のサイズ(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Folder
ja: フォルダを開く(_O)

en: _Open with %s
ja: %s で開く(_O)

en: _Open...
ja: 開く(_O)..

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: _Previous Definition
ja: 前の意味へ(_P)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: _Print font:
ja: 印刷時のフォント(_P):

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: _Regular Expression:
ja: 正規表現(_R):

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _Rescan
ja: 再スキャン(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Save Results As...
ja: 検索結果に名前を付けて保存(_S)

en: _Save a Copy...
ja: 検索結果の保存(_S)...

en: _Scan
ja: スキャン(_S)

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ja: 単語を検索する辞書サーバを選択してください(_S):

en: _Server:
ja: サーバ(_S):

en: _Share:
ja: 共有する場所(_S):

en: _Show hidden folders
ja: 隠しフォルダも表示する(_S)

en: _Sidebar
ja: サイドバー(_S)

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Transport:
ja: 変換方法(_T):

en: _User Name:
ja: ユーザ名(_U):

en: _View
ja: 表示(_V)

en: available:
ja: 利用可能:

en: contains hardlinks for:
ja: 含むハードリンク:

en: days
ja: 日

en: db
ja: DB

en: effect
ja: 画像効果

en: kilobytes
ja: Kバイト

en: last update: %s
ja: 最終更新日時: %s

en: link (broken)
ja: リンク (リンク切れ)

en: link to %s
ja: %s へのリンク

en: nd copy)
ja: 番目のコピー)

en: rd copy)
ja: 番目のコピー)

en: seconds
ja: 秒

en: st copy)
ja: 番目のコピー)

en: th copy)
ja: 番目のコピー)

en: today at %-I:%M %p
ja: 今日の %p %-I:%M

en: used:
ja: 使用済:

en: word
ja: WORD

en: yesterday at %-I:%M %p
ja: 昨日の %p %-I:%M
